Zamknięte oczy, ale otwarte serce…

Niewidomy psiak to trudny temat. Temat, w którym musisz odnaleźć się Ty i twój pupil. Jeśli nagle stracił wzrok, pierwsze miesiące nie będą łatwe. Jednak prawda jest taka, że każdy psiak radzi sobie z taką sytuacją na swój sposób. Nie martw się na zapas.

Po pierwsze: najważniejszym Twoim zadaniem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Wychodząc na spacer zawsze pamiętaj o smyczy, szczególnie przechodząc przez ulicę. Postaraj się unikać miejsc gdzie są krzaki czy też inne, niebezpieczne przeszkody.

Rutyna to teraz Wasza siła. W mieszkaniu nie przestawiaj przedmiotów, misek czy posłanka. Możesz też zostawiać przysmaki na ścieżce w domu, by łatwiej psiak mógł się poruszać. Kojarząc to z zapachem i smakiem. Domownicy powinni zawsze wołać pupila po imieniu, nie podbiegać czy też przebiegać obok niego. Wszystko po to by go nie przestraszyć.  

Dobrym pomysłem będzie również nauczenie go kilku komend. Takich jak: zostań, pomału, idziemy, uwaga. Ułatwi Wam to spacery.

Pamiętaj, że Twój psiak może w pierwszym okresie być agresywny, to zupełnie nowy świat. Nowy świat, który musi poznać uszami i noskiem. Czy może być smutny? Tak. Ralf, gdy stracił oko, postawiony został w zupełnie nowej sytuacji. Z radosnego, energicznego psiaka stał się chodzącym smutkiem i strachem. Do akcji wkroczyć może behawiorysta. Pamiętaj o tym, że masz wsparcie. Dziś Ralf, jak widzisz lub dopiero zobaczysz na filmiku, to szarżująca energia Kocha swoje życie, chociaż chce mieć dom. To jego marzenie. Nie w pełni sprawny wzrok, tylko w pełni kochający dom.

Nie poddawaj się, choćby nie wiem co! Jeśli Twój psiak jest zdrowy, a jedyne co się wydarzyło to utrata wzroku, pamiętaj, że nie jest ona podstawą do eutanazji lub odrzucenia. Dasz radę!

Prosimy, podzielcie się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami na temat niewidomych psiaków. Być może czytają nas osoby, których psiak właśnie stracił wzrok. 

Psiaki z filmu znajdują się w warszawskim hoteliku Bella. Kontakt do adopcji: http://www.hoteldlapsow.waw.pl/kontakt.php

_D6D8664-Edit _D6D8668-Edit _D6D8679-Edit

Kocham moje psy - Leona i Gustawa. Nie lubię ludzi, który nie lubią psów. Dość mocno stąpam po ziemi, jednak z głowa w chmurach. Lubię wiedzieć, lubię mówić głośno, lubię śpiewać. Tańczę zumbę, baaaaaardzo mało profesjonalnie, ale uwielbiam to.