psia wyprawka

Wkrótce trafi do Ciebie pies. Nieważne, szczeniak czy dorosły, na przybycie psa należy się odpowiednio przygotować. Zakładam, że podstawową wiedzę z zakresu wychowania i komunikacji z psem masz już w małym paluszku, więc możemy skupić się na bardziej przyziemnym, acz równie przyjemnym, temacie, jakim jest psia wyprawka.

Legowisko dla psa

To gdzie i na czym będzie spał pies, to Twoja decyzja. Najważniejsze, aby zapewnić mu warunki do spokojnego odpoczynku. Na rynku dostępny jest niezwykle duży wybór różnorodnych legowisk – od zwyczajnych, miękkich poduszek, poprzez klasyczne posłanie dla psa aż po ekskluzywne łóżeczka. Można je dostać w każdym rozmiarze – inne będzie legowisko dla yorka, inne dla dużego psa.

Nie musisz od razu kupować drogiego designerskiego legowiska, bo nowy domownik (niezależnie od wieku) może je zabrudzić lub zniszczyć. Na początek wystarczy stara poduszka lub kocyk.

Klatka

Odpowiednio wprowadzona klatka, to nie tylko niezastąpione narzędzie treningowe, ale przede wszystkim azyl dla psa. Dzięki niej może czuć się komfortowo i bezpiecznie w każdych warunkach. Klatka nie może być ani za mała ani za duża – pies ma w niej wygodnie spać, a nie dreptać w poszukiwaniu sensu istnienia.

Akcesoria spacerowe

Każdy szanujący się miejsko-wiejski pies powinien mieć na stanie dopasowaną obrożę lub/i szelki, a także rzecz jasna – smycz. W tym temacie zwycięża prostota – tradycyjna 2-metrowa smycz sprawdzi się idealnie w każdych warunkach, ułatwi naukę chodzenia na luźnej smyczy i zagwarantuje opiekunowi pełną kontrolę nad psem.

SZCZ

Do obroży i szelek przypnij identyfikator z numerem kontaktowym do Ciebie. Nawet jeśli Azor jest zachipowany, ułatwi to jego identyfikację i przyspieszy powrót do domu.

Worki na odchody to absolutny must-have tego sezonu! Dostępne w różnych wzorach i kolorach. Przetestuj wszystkie, będziesz mieć wiele okazji 🙂

Zabawki

Zabawy z psem odgrywają znaczącą rolę w budowaniu więzi między pupilem a jego opiekunem. Niektóre zabawki dla zwierząt mogą zająć uwagę psiaka, kiedy my musimy zająć się czymś innym. Na szczęście zabawki dla psa łatwo dostać, rynek oferuje wiele różnych opcji – dostosowanych do wieku i gabarytów psa.

Do dziamgania świetnie sprawdzą się zabawki z tworzywa TPR, gumowane, winylowe lub lateksowe. Pamiętajcie, że zabawki dla szczeniaka nie powinny być zbyt twarde, ponieważ nie każdy piesek lubi wgryzać się w twardy materiał.

Osobiście nie wyobrażam sobie wychowania psa bez zabawek typu KONG. To nie tylko fantastyczne gryzaki, bo dzięki możliwości wypełnienia ich jedzeniem, stanowią również narzędzie do walki z nudą i samotnością.

W poszukiwaniu doskonałego szarpaka do wspólnej zabawy z psem sięgnij po piłki na sznurku, polary lub futrzaki. Psy wprost uwielbiają futra! Sporo tego? Nie martw się – na początek waszej przygody wystarczą zwykłe pluszaki lub flanelowy mop.

szczeniak z zabawką

Naturalne gryzaki

Żucie jest naturalną potrzebą psa. 30 minut poświęcone na rozpracowanie gryzaka zapewni czworonogowi zrównoważony rozwój, Tobie spokój, a kto wie, może nawet oszczędzi wspomnianą wyżej nogę od stołu. Na przegryzkę sprawdzą się np.: suszone ścięgna, uszy (królika, wołowe, a nawet jelenia), kurze łapki czy żwacze (choć te ostatnie polecam podawać przy otwartym oknie).

Środki przeciw kleszczom i pchłom

Koniecznie zadbaj o profilaktykę! Na rynku dostępny jest szereg preparatów odstraszających kleszcze (m.in. kropelki spot-on, obroże, preparaty naturalne). Dodatkowo po każdym spacerze sprawdzaj, czy nie zaczepił się niechciany pasażer na gapę.

szczeniak na kolanach u właściciela

To dość podstawowa wyprawka, ale na początek wystarczy. Z biegiem czasu lepiej poznasz zarówno psa, jak i swoje potrzeby i niewykluczone, że wkrótce Twoja przestrzeń w szafie skurczy się na rzecz kilku kompletów smyczy.


Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.