zdjęcie wyróżniające

W przypadku, gdy Twój psiak spędza dużo czasu sam na podwórku, przydatnym gadżetem może okazać się lokalizator GPS. W dzisiejszych czasach zastosowanie tych urządzeń nie ogranicza się jedynie do śledzenia pozycji pojazdów czy namierzania niewiernej żony. Coraz częściej sięgają po niego właśnie właściciele psów. Lokalizator jest w stanie uchronić każdego właściciela przed wielogodzinnymi poszukiwaniami psa lub jego całkowitą utratą.

Jak zamontować psu lokalizator ?

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, jak wygląda zastosowanie takiego gadżetu w praktyce. Część z Was może się martwić, że dla psiaka noszenie lokalizatora będzie wiązało się z jakimiś niedogodnościami. Na szczęście urządzenia tego typu zazwyczaj są dość proste w obsłudze i wygodne w użyciu. Mają formę specjalnej obroży wyposażonej w lokalizator.

Aktualnie na rynku istnieje wiele gadżetów tego typu, ale na potrzeby niniejszego artykułu wybraliśmy tylko kilka z nich. Przedstawiamy je krótko w poniższym rankingu.

  • Lokalizator GPS dla psów myśliwskich – Garmin Astro 320

Garmin Astro 320

Zdecydowanie najlepszy model z tego typu urządzeń na rynku. Jest wyposażony w najlepszej jakości system, umożliwiający śledzenie psów. Działa nawet wtedy, gdy nasz pupil znacząco się od nas oddali – jego zasięg wynosi około 15 km.

Zaletą tego urządzenia jest na pewno czuły odbiornik GPS. Duży plus to również dołączony do obroży odbiornik radiowy, pełniący też funkcję wyświetlacza z mapą. Możemy na nim stale obserwować zmianę lokalizacji naszego pupila.

Dodatkowym atutem Garmin Astro 320 jest jego daleki zasięg oraz wydłużony czas pracy w porównaniu do wcześniejszych wersji tego urządzenia. Ulepszenia zrealizowano w oparciu o sugestie myśliwych – którzy moim zdaniem są najliczniejszą grupą, do której kierowany jest ten produkt.

Zdecydowaną wadą tego urządzenia jest jego cena – kosztuje około 2500 złotych. Ale czego się nie robi dla ukochanego czworonoga ? 🙂

  • Lokalizator TK – Star

TK - Star

Innym ciekawym rozwiązaniem – nastawionym bardziej na właścicieli psów, którzy martwią się o swojego pupila, gdy ten choćby nieznacznie oddali się od domu – jest właśnie TK-Star.

Na cały zestaw składa się jedynie obroża, którą zakładamy pupilowi. Dzięki komunikacji z satelitami GPS, umieszczony w niej lokalizator zdobywa dokładną informację o położeniu psa. Aby umożliwić przesył danych z obroży, należy zamontować w niej kartę SIM z numerem telefonu. Dzięki niej lokalizacja psiaka może być rejestrowana i przekazywana do Ciebie na trzy różne sposoby:

1) za pomocą SMS-a – myślę, że ten sposób cieszy się największą popularnością. Wystarczy bowiem wykonać połączenie na numer karty SIM umieszczonej w obroży naszego ulubieńca, a w SMSie zwrotnym dostaniemy współrzędne geograficzne oraz link do mapy Google;

2) za pomocą aplikacji dostępnej na system Android oraz iPhone;

3) za pomocą darmowego portalu internetowego.

W ostatnich dwóch przypadkach potrzebujemy do lokalizacji numeru IMEI urządzenia.

Na pewno zaletami tego urządzenia są jego małe rozmiary i to, że nosi je tylko nasz pupil, a my możemy połączyć się z nim przez telefon lub komputer.

Wadą z pewnością mogą być ograniczenia zasięgu, jakie niesie za sobą wykorzystywanie karty SIM. Na pewno nie nada się do użytku w odludnych miejscach, w których jest słaby zasięg sieci komórkowej.

Cena urządzenia: ok. 300 zł.

  • Obroża Each Pal

EachPal

Obroża EachPal należy do najnowszej generacji lokalizatorów GPS dla zwierząt. Podobnie jak w przypadku poprzedniej obroży lokalizacyjnej, łączymy się z nią poprzez aplikację w telefonie.

W tym przypadku stosowana jest jedynie aplikacja – nie ma możliwości wysyłania SMSów i otrzymywania zwrotnej informacji, co jest pewną wadą urządzenia.

Jednakże w przypadku tego urządzenia producent pokusił się o rozbudowanie aplikacji. Widoczne jest jednoczesne położenie pozycji telefonu właściciela i położenia lokalizatora – a to ułatwia ustalenie kierunku, w jakim należy się udać, aby odnaleźć swoją zgubę.

Aplikacja posiada także wiele innych funkcji – takich jak zapis ścieżki, jaką pokonało nasze zwierzę, a także ustawienie alarmu, który uruchomi się, jeżeli psiak przekroczy zakreślony na mapie obszar. Dodatkowo aplikacja zapisuje trasę biegu, wylicza ilość pokonanych kilometrów i spalonych kalorii. Co ciekawe ma również funkcję podsłuchu – umożliwia nasłuchiwanie otoczenia pupila.

Jak podkreśla producent, może być używany również do lokalizacji dzieci czy osób starszych.

Cena urządzenia: ok. 400 zł

 

A czy Wy szukaliście kiedyś swojego pupila? Myślicie, że lokalizatory GPS to przydatne urządzenie czy zbędny gadżet? Czekamy na Wasze opinie!Absolwentka Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Interesuje się nowinkami technologicznymi, w wolnych chwilach zanurza się w książkach. Od dziecka wychowywała się ze zwierzakami i jest ich wielką miłośniczką. Aktualnie właścicielka sznaucerki miniaturki Nutki.