karma sucha i karma mokra

Właściwa dieta jest bardzo ważna dla zdrowia Twojego pupila. Dlatego właściciele zwierząt, w trosce o swoich podopiecznych, długo zastanawiają się nad wyborem najlepszego sposobu żywienia swojego psa. Niektórzy podejmują decyzję o łączeniu ze sobą karmy mokrej i suchej.

Decydując się na wprowadzenie takiej diety, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1. Kontroluj ilość karmy, jaką będzie karmiony pies w ciągu dnia.

Jedną z nich jest określenie właściwej dziennej dawki pokarmowej. Pamiętaj, że karma sucha i karma mokra mają zupełnie inne właściwości. Odmienna kaloryczność, wilgotność oraz kondensacja poszczególnych składników odżywczych sprawiają, że psiak musi przyjąć inną ilość karmy suchej a inną mokrej, aby stanowiła one dobrze zbilansowaną dzienną dawkę pokarmową.

W celu dostarczenia tej samej ilości energii i składników odżywczych, musimy w przypadku karmy suchej podać psiakowi 3-4 razy mniejszą porcję pokarmu niż w przypadku karmy mokrej.

Przy określeniu dziennej dawki pokarmowej, trzeba pamiętać o tej zasadniczej różnicy pomiędzy obiema karmami.

Tutaj pisaliśmy o różnicach między karmą suchą a karmą mokrą.

2. Zadbaj, aby dzienna ilość dostarczanej energii i składników odżywczych była taka sama, jak w przypadku żywienia jednym rodzajem karmy.

Pomocne w tej kwestii mogą być dane umieszczone na etykiecie karmy. Znajdziemy tam nie tylko informacje o zalecanej dziennej dawce danej karmy.

Producenci coraz częściej sugerują również, w jakich ilościach można połączyć daną karmę z inną tak, by zachować właściwą dzienną dawkę pokarmową.

Pamiętaj, że przy mieszaniu karmy mokrej z suchą, zawsze powinno się podawać obydwie karmy tej samej marki.

3. Dostosuj dzienną dawkę pokarmową do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego swojego pupila.

Różnica ilości podawanej karmy suchej i mokrej może, zwłaszcza na początku, powodować u psiaka pewien dyskomfort. Po otrzymaniu pewnej określonej ilości karmy mokrej, żołądek psa ulega rozciągnięciu. Gdy podajemy karmę suchą, w o wiele mniejszej ilości, pies może odczuwać pewien niedosyt i próbować skłonić właściciela o podanie dokładki.

Ważne jest, aby w takiej sytuacji nie ulegać. W takim przypadku dodatkowa ilość karmy to jedynie zbędne kalorie, które z czasem mogą spowodować otyłość pupila.

Pies z czasem przyzwyczai się do nowego sposobu żywienia, a bycie konsekwentnym pomoże uchronić go przed nadwagą.

4. Zmiany wprowadzaj stopniowo!

Jest bardzo ważne, aby jakiekolwiek zmiany w sposobie żywienia wprowadzać pomału. Taka stopniowa zmiana pozwala uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych u naszego pupila, które często zdarzają się przy gwałtownych zmianach.

Przewód pokarmowy psa stosunkowo szybko przyzwyczaja się do określonego rodzaju karmy. Kiedy próbujemy go gwałtownie odzwyczaić – mogą pojawić się problemy zdrowotne (głównie biegunki).

chory pies

Z tego względu, przy mieszanym sposobie żywienia, należy stworzyć pewien schemat sposobu podawania obydwu karm,a następnie skrupulatnie go przestrzegać.

Konsekwencja i zachowanie cykliczności wybranego schematu żywienia są kluczowe!

Nie jest dobrym pomysłem, aby wprowadzić podawanie np. mokrej karmy tylko raz w tygodniu, bo będzie to zbyt gwałtowna zmiana dla organizmu psa i mogą pojawić się z związku z tym problemy ze strony przewodu pokarmowego.

5. Uważnie obserwuj swojego psiaka.

Musisz pamiętać, że każdy pies jest inny i sposób żywienia, który służy jednemu podopiecznemu, może niekoniecznie służyć drugiemu. Przy wyborze rodzaju i sposobu żywienia psa miej na uwadze jego potrzeby i preferencje oraz aktualny stan zdrowia. Przyglądaj się z uwagą, jak reaguje na wprowadzane przez Ciebie zmiany.

infografika

Przed ostatecznym podjęciem decyzji o sposobie żywienia pupila, warto również skonsultować się z lekarzem weterynarii. Po zbadaniu pacjenta będzie mógł on doradzić, jaki rodzaj karmy i sposób żywienia będzie najlepszy dla naszego Psiaka. Podpowie też, jak wprowadzić ewentualne zmiany, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Inżynier zootechniki oraz absolwentka weterynarii. Od dzieciństwa zwierzęta zarówno duże jak i małe darzę wielką sympatią. A wolnej chwili bardzo lubię spacery połączone z fotografowaniem przyrody oraz dobrą książkę.