psie sporty

Na pewno każdy z Was spotkał się z powiedzeniem, że Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić! Ja również uważam, że pies to najlepszy kompan do uprawiania różnego rodzaju sportów! Zwykle nie musimy go do tego specjalnie mobilizować – zawsze jest chętny i gotowy do treningu!

pies sport

W dzisiejszym poście pokrótce opowiem Wam o rodzajach psich dyscyplin sportowych. Jakie rasy psów będą najbardziej odpowiednie do uprawiania psich sportów ? Tak naprawdę, każdy zdrowy Pies może uprawiać psie sporty!  Pamiętajmy jednak, że każdy sport zarówno amatorski jak i wyczynowy wymaga systematycznego treningu. Rodzaj sportu, poziom wysiłku oraz obciążenie powinno być dostosowane do możliwości właściciela oraz jego psa. W żaden fizyczny sposób nie możemy zmuszać psa do treningu!

Przykładowe rodzaje psich sportów:

Canicross

To dyscyplina sportowa należąca do grupy sportów psich zaprzęgów. Polega na bieganiu z psem przypiętym do swojego opiekuna (zwykle za pomocą linki z amortyzatorem łączącej psa z pasem na biodrach opiekuna). Pies biegnie przed nami, czym pomaga nam w biegu. W tej dyscyplinie świetnie sprawdzają się – malamuty, husky, charty, pointery czy samojedy.

Dogtrekking

Jest to dyscyplina podobna do Canicrossu, z tą różnicą, że zamiast biegania pokonujemy długie spacery. Można go uprawiać sportowo lub rekreacyjnie.

Bikejoring

To dyscyplina sportowa psich zaprzęgów, w której pies, lub dwa psy, współpracują w ciągnięciu roweru opiekuna. Zaprzęgi bikejoringowe często osiągają bardzo wysoką średnią prędkość zawodów (ok. 40km/h). Świetnie w tej dyscyplinie sprawdzają się psy rasy Greyster.

agility

Agility

Jest to tak naprawdę tor przeszkód dla psa. Konkurencja polega na bezbłędnym pokonaniu przez psa specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Dyscyplina wymaga świetnej komunikacji pomiędzy psem a opiekunem, który może porozumiewać się z psem jedynie za pomocą słów i gestów. W tej konkurencji świetnie sprawdzają się między innymi psy rasy border colie, golden retriever, sznaucer miniaturowy czy West highland white terier.

Coursing

Są to wyścigi psów na torze, polegające na gonieniu za atrapą ofiary, która ciągnięta jest po ziemi. W tej dyscyplinie bardzo dobrze sprawdzają się charty.

Skijoring

To zimowa dyscyplina, polegająca na wyścigu narciarzy, ciągniętych przez jednego lub dwa psy.

psie sporty

Obedience

Posłuszeństwo sportowe. To dyscyplina, która wymaga wzajemnej współpracy psa ze swoim opiekunem. Pies wykonuje komendy np. siad, waruj, przeskok przez przeszkodę, a sędzia ocenia jakość i tempo wykonania, jak i również to czy pies wykonuje zadania chętnie i radośnie.

Flyball

To konkurencja psich sztafet (zwykle od 4 do 6 psów), polegająca na przebiegnięciu przez cztery przeszkody do wyrzutni piłek, która uruchamia się po naciśnięciu jego łapą. Po złapaniu piłki pies przynosi ją do Opiekuna w jak najkrótszym czasie.

frisbee

Dogfrisbee

To dyscyplina polegająca na rzucaniu psu dysku. Zadaniem psa jest złapanie go w locie i przyniesienie Opiekunowi. Możemy wyróżnić kilka konkurencji – time-trial, longdistance, minidistance oraz Freestyle.

Psie zaprzęgi

Dyscyplina sportowa, w której maszerzy (zawodnicy) są ciągnięci przez psi zaprzęg. Sport przeznaczony głównie dla psów zaprzęgowych, takich jak malamuty, husky czy psy grenlandzkie.

Koniecznie dajcie znać w komentarzu jakie Wy dyscypliny sportowe uprawiacie ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi!


Od dzieciństwa związany z Psami, właściciel Nabuka - psa rasy Alaskan malamute. Autor projektu #PsiElementarz (Instagram) oraz @PsiElementarz (Facebook). Miłośnik sportu oraz górskich wycieczek.
 • Z Donnerem przede wszystkim trenuję canicross oraz dogtrekkingi, a wcześniej bikejoring, czasami w zimie pseudo zaprzęgi z sankami. Mimo że mamy przygotowanie z seminariów i kursów pod agility, frisbee i IPO – jednak odpuściliśmy te dyscypliny pozostawiając je w sferze amatorskiej zabawy i urozmaicenia treningów. Ela również zaczęła treningi canicrossu, zrobiłyśmy podstawy frisbee i agility, zaczęłyśmy OBI, ale chyba pozostaniemy przy biegach. 😉
  Psie sporty są dla wszystkich, jednak niestety wiele osób zapomina o ograniczeniach fizycznych swoich psów… i chcą za wszelką cenę być jak inni… w wyniku czego obserwujemy kundelko-psy-jamniki skaczące do frisbee, czy biegające tory agility z trzonów od szczotek, jak i bikejoring w wykonaniu psów z potężną nadwagą, którym ma pomóć zrzucić nadmiar kilogramów… 🙁 Wszystko jest dla ludzi i psów… ale nie za wszelką cenę. Bo liczy się dobra zabawa i wspóne treningi – bezpieczne treningi, a nie pokazanie się w Internecie by być jak inni. ;(

  • Marta Adaśko

   Donner i Ela to prawdziwi szczęściarze! Do tego na pewno wysportowani szczęściarze 🙂 Uprawianie sportu, dostosowanego do kondycji psiaka, to świetny pomysł. Nie dość, że pupil jest w lepszej formie fizycznej, to jeszcze czuje, że właściciel poświęca mu dużo czasu i uwagi. Na pewno to doceniają 🙂 Rzeczywiście nie można zapominać, że sport należy dobrać to kondycji i możliwości naszego Psiaka. Bardzo słuszna uwaga!

 • Kasia Żyrafa

  My uprawiamy slow walking☺ ze staruszkami najlepsza dyscyplina sportowa.

  • Marta Adaśko

   Ja z moją 10-letnią sunią w typie owczarka też już tylko slow-walking w przerwach od kanapingu 🙂